ACTIVITY NEWS
INFORMATION
GENERAL MANAGERS
DAN & KYU LIST
REPRESENTATIVE
KATA LIST
LINKS
GUESTBOOK
STYLE LIST
ONLINE STORE
   
| CONTACT | LOGIN
 
Style List
Budo Federation-TURKEY
BUDO FEDERATION OF TURKEY
PRESIDENT-Taner YALÇINTAŞ
BUDO- SPOR BRANŞLARI
TANITIM BİLDİRGESİ
BUDO-SPOR DALI NEDİR
UZAK DOĞU SPORLARININ BİR ARAYA GELEREK TEK VUCUT HALİNDE HAREKET ETMEK İÇİN KURULMUŞ OLAN VE DÖĞÜŞ VE SAVUNMA SPORLARININ TÜMÜNE VERİLEN İSME BUDO SPORLARI DENİR
Budo-Spor dalı uzakdoğu kökenli görünümünde olsa bile bir Türk spor dalıdır Fikret KÜÇÜKAKDERE Tarafından meydana getirilmiş WBF genel kurulu tarafındanda Kuzey kıbrıs Türk Cumhuriyeti girne şehrindeki WBF genel kongresinde ülke temsilcileri nezlinde tastik edilmek suretiyle resmileştirilmiş bir spor branşıdır ,insanlara gelişen çağımızın bilgi algılama düzeyinde,uzakdoğu kökenli sporu sevdirme ve genç neslin sağlıklı kalmasını saglamak maksadıyla olusturulmuş bir spor branşıdır.
Budo-Spor dalı bilimsel sistematik mantığı üzerine kurulmuş ve insanların doğal anatomisinde bulunan hareketlerin ilmi yaklaşımıdır. Eski uzakdoğu sporlarında bulunan tekniklerin insan sağlığına uygun ve mantıklı yapılması ,görunum acısından sanki doğa üstü güçleri varmış gibi yapılan teknıklerin göze hoş görünmesi ,sonsuz ve bitmeyen tekniklerin güncel hayatla bağdaşması, insanlarımızın dünya görüşünün değiştiği ortamda öğretilen bu tekniklerle hem kendisini hemde sağlığını koruması. İnsanlarımız daha nasyonal ve sistemli diğer spor branşları gibi bir uzakdoğu sporunu yapmak,yapılmasını sağlamak ve insanlarımızın sağlıklı kalmalarını sağlamak arzusuyla oluşturulmuş bir spor dalıdır.

Budo-spor dalı sisteminin tekniklerini yeni izleyen insanlarımızın yanlız tekniklerden etkilendiklerini fakat bunun asıl sebebinin sistemli bir çalışma proğramından kaynaklandığını ve bu spor branşının her kademesindeki tekniklerinin proğramlarla uygulandığını daha sonra anlıyorlar. Budo-Spor dalın da katalar bile bilimsel olarak kademelidir,”Yeni Başlayanlar için”,” temel teknikler”, “savunma teknikleri”, “müsabaka teknikleri”, “gerçek dövüş teknikleri” “kendini savunma teknikleri” ve temel katalarından oluşmaktadır. Burada yeni başlayanlar tekniklerini ve katasını yeni öğrenen sporcu temel bilgileri üğreniyor ve kendini geliştiriyor, diğer uzakdoğu spor branşlarında ise teknik çizmekten ibaret ileri gidemiyor. Bir müsabık diğer branşlarda nasıl müsabakaya hazırlanırım diye düşünürken, Budo-Spor dalını yapan müsabık “müsabaka teknikleri” katalarına bakarak sistemli ve bilinçli bir şekilde çalışabilir.
Budo-sporunu yapan sporcular özel hayatlarında’da spor branşlarından aldıkları bu sistemli çalışma methotlarını kendi yaşamlarınada yansıtabilirler ve hayatlarını programlı ve disiplinli yaşayıp başarıya ulaşabilirler kendilerini cevrelerinde sevilen ve sayılan bir kişi haline getirebilirler çunku Budo-spor dalı saygıyı, sevgiyi en on planda tutan bir spor dalıdır dısiplinli calışmayı öngörür..Bunun için Budo-spor dalı sisteminin yaygınlaşmasını ve ülkemizdeki insanların bu sistemli çalışma arzusunu diğer ülkelerde olduğu gibi en üst seviyelere getirerek . Dünya’ya Türk sporcularını tanıtmak ve lider olmak arzusundayız. olaya bu açıdan bakıldığında konuyu şu iki cümle ile özetlememiz mümkündür.:Yakın tarih araştırmacılarına ve yazarlara göre yapılan araştırmalar sonucunda karşımıza şu gerçek çıkmıştır. Uzakdoğu sporu olarak bilinen spor dallarının esasen Japon’ların ata sporu olmadığını görürüz çünkü uzakdoğu sporlarının tarihine bakıldığı zaman bu sporların kökenin orta asyadan, Hindistan’a, Hindistan’dan, Çin’e , Çin’den , Japonyaya geçtiğini ve yaklaşık olarak 120 yıldır uygulandığı bilinmektedir, yanlızca Japonların uzakdoğu sporlarını moderinize ederek dünyaya yaydıklarını görürüz ancak şu gerçeği’de Japonların ve tüm dünya ülkelerinin bilmesinde fayda var nedeni ise uzakdoğu sporu olarak adlandırdığımız spor dallarının kökeni orta asyadan tüm dünyaya yayıldığı gerçeğini göz önüne alarak biz diyoruzki Budo-spor dalı uzakdoğu sporlarında bir öze dönüşün başlangıcı ve Türk yapımı bır spor dalı olarak kendini kanıtlamak icin camiamiza sunulmuz ve kendi malımız olan bir spor dalıdır.
Bu spor branşımızın gelişmesi kendini dış tatamilerde kanıtlaması Türkiyemize madalyalar getirmesi için dünya da uzakdoğu kökenli spor dallarının tekniklerini birleştirmek gayesi ile budo spor dalı oluşturulmuştur dünyada hızla uzakdoğu spor branşlarının birleşik hareket etmesine şahit olmaktayız ve bunu göz önünde bulundurarak budo spor dalında bütün branşlar bir arada yarışma yapabilmeleri birbirleri ile dostluk çerçevesinde rekabet etmelerini sağlamak amacı ile budo Federasyonu çatısı altında faliyet göstermek ve en güçlü takımlarla dünya tatamilerinde yarışmaya katılıp ülkemizin şanlı bayrağını gönlere çektirmek amacı ile budo branşı meydana getirilmiştir.


DESIGNED BY

Total Visitors: 620416 - Visitor of Today: 19